چگونه فشار خون را اندازه بگیریم؟

چگونه فشار خون را اندازه بگیریم؟

چگونه فشار خون را اندازه بگیریم؟

 گام هایی ساده برای خواندن دقیق فشار سنج 

راه های  ساده ای وجود دارد که می توانید از طریق آن ها مطمئن شوید فشار خون تان را دقیق  خوانده اید.

قبل از گرفتن فشار خون

  1. عوامل زیادی وجود دارند که  می توانند فشار خون تان را برای مدت کوتاهی  بالا ببرند. مطمئن شوید که نیاز ندارید  به دست شویی بروید و این که قبل از گرفتن فشار خون غذای زیادی نخورده اید. تا ۳۰ دقیقه بعد از نوشیدن کافئین  یا مصرف سیگار فشار خون تان را اندازه گیری نکنید.
  2. لباس های گشادمانند تی شرت های آستین کوتاه بپوشید تا بتوانید به راحتی آستین  تان را بالا بزنید.
  3. برایگرفتن فشار خون همیشه از یک بازو استفاده کنید زیرا نتایج  هر بازو کمی تفاوت دارد. درصورت امکان از بازویی که پزشک یا پرستارتان هنگام  گرفتن فشار خون استفاده می کند، استفاده کنید.
  4. قبل از گرفتن فشار خون تان ۵ دقیقه استراحت کنید. باید در مکانی ساکت و در حال نشسته باشید، ترجیحاً پشت میز، و بازوی تان را روی یک سطح ثابت قرار داده  و پاهایتان روی زمین  در حالت مسطح باشد.
  5.     مطمئن شوید که بازوی تان روی تکیه گاه قرار دارد و  بازوبند فشارسنج را به گونه ای بسته اید که  با قلب تان همتراز است. شاید لازم باشد بازوی تان را  روی کوسن قرار دهید تا  از این که در ارتفاع مناسبی قرار دارد اطمینان حاصل کنید. بازوی تان را شل کنید، نباید آن را سفت کنید.

 

نحوه گرفتن فشار خون با استفاده از فشار سنج خانگی

 

  1.  بازو بند را با توجه به دستورالعملی که همراه فشار سنج ارائه می شود ببندید.
  2. مطمئن  شوید که راحت و آسوده هستید. اگر ناراحت و مضطرب باشید فشار خون تان به طور موقت بالا خواهد رفت.
  3. هنگام گرفتن فشار خون ساکت باشید و تکان نخورید. تکان  خوردن در حال گرفتن فشار خون می تواند روی خواندن نتایج  تاثیر بگذارد.
  4.    دو یا سه بار فشار خون تان را بگیرید و بخوانید ، هر یک  یا دو دقیقه فاصله و سپس میانگین بگیرید. برخی از افراد  به این نتیجه می رسند که اولین خواندن آن ها بسیار بالاتر از بعدی است. اگر در مورد شما نیز صدق می کند به گرفتن ادامه دهید تا نتایج برابر شوند و دیگر پایین نیایند و سپس از آن به عنوان نتیجه استفاده کنید.
  5. نتایج را یا در حافظه دستگاه یا در کامپیوتر و یا روی کاغذ ثبت کنید.

 

نکاتی در باره خواندن فشار خون

 

نتایج را گرد نکنید  (نه به صورت افزایشی و نه کاهشی)- عدم ثبت نتایج دقیق می تواند برشیوه درمان تان تاثیر بگذارد.

در صورت روبرو شدن با نتایج بالا و غیر منتظره خونسردی خود را حفظ کنید- نتیجه یک باره ممکن است جای نگرانی نداشته باشد.  یک بار دیگر و در زمانی دیگر  فشار خون تان را اندازه گیری کنید.اما اگر دوباره فشار خون تان پس از گذشت مدت زمانی بالا بود به پزشک یا پرستارتان مراجعه کنید.

فشار خون تان را زیاد اندازه گیری نکنید ، ممکن است تغییرات کوچک  در میزان فشار خون تان شما را نگران و مضطرب کند.  این مسأله می تواند باعث افزایش فشار خون در کوتاه مدت شود. نگرانی درباره نتیجه فشار خون تان می تواند  فشارتان را واقعا بالا ببرد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *