نکات کلیدی در دیابت

نکات کلیدی در دیابت

نکات کلیدی در دیابت

دیابت بیماری است که طی آن قند خون به طور مداوم بالاست و جهت کنترل آن فرد باید از داروهای خوراکی و یا انسولین استفاده نماید . بالا بودن قند خون به مرور و در طول زمان باعث آسیب به قسمت های مختلف بدن از جمله اعصاب ، کلیه ها ، قلب ، عروق و چشم می شود.

آیا میدانید:
– تنها زمانی می توانید دیابت خود را به خوبی کنترل کنید که بپذیرید مسئول سلامت خود هستید و بقیه افراد تنها نقش کمکی دارند.
– چیزی به نام دیابت خفیف وجود ندارد. اگر قند خون حتی کمی بالاتر از حد مجازباشد دیابت است و باید کنترل شود. کنترل دیابت به راحتی امکان پذیر است ولی اگر کنترل نشود خطرناک است.
– افت قند خون را جدی بگیرید . تکرار افت قند خون را حتماً به پزشک معالج اطلاع دهید و به دنبال یافتن ، دلیل اتفاق افتادن آن باشید.
– کلسترول موجود در خون به دو شکل کلسترول خوب و بد موجود می باشد.
– کلسترول بد یا LDL موجب گرفتگی رگها شده و حمله قلبی را پی خواهد داشت. HDL یا کلسترول خوب کمک می کند گرفتگی رگ ها کمتر شود.
– درد قفسه سینه ، تنگی نفس، تپش قلب و ورم اندام ها از نشانه های مهم بیماری قلبی هستند مراجعه به پزشک قلب ۱ تا ۲ بار در سال حتی بدون داشتن هیچ گونه ناراحتی توصیه می شود.

مراقبت از کلیه ها:

– توصیه به بررسی وضعیت کلیه به صورت جمع آوری ادرار ۲۴ساعته از نظر دفع پروتئین.
– در صورت بالا بودن قند خون کلیه ها شدیداً آسیب می بینند که نتیجه این آسیب می تواند از کار افتادگی کلیه ها و نیاز به دیالیز و پیوند باشد. افراد دیابتی با کنترل قند خون و فشار خون خود می توانند از بروز این عارضه جلوگیری نمایند آسیب های کلیوی ، اگر در مرحله اولیه تشخیص داده شوند قابل درمان هستند.
– اگر تحت درمان با انسولین هستید حداقل روزی ۳ الی ۴ بار قند خون خود را اندازه گیری کنید اگر تحت درمان با قرص هستید یا با رژیم غذایی دیابت خود را کنترل مي کنيد حداقل روزی یک بار قند خود را اندازه گیری کنید مهمترین زمان ها برای اندازه گیری قند خون ، صبح به صورت ناشتا ، قبل و دو ساعت بعد از هر وعده غذایی است .
– تصمیم گیری در مورد نوع و میزان دارو یا انسولین به عهده پزشک شماست. پس هیچگاه میزان مصرف دارو را به دلخواه خود تغییر ندهید. اگر فکر کنید که دارو برای شما عوارض به همراه داشته با پزشک خود مشورت کنید.
– اگر مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید ، میزان مصرف دارو در نوبت بعد را دو برابر نکنید در این موقع با پزشک خود مشورت کنید اما هیچگاه خودتان مصرف دارو را قطع نکنید.
– بعضی از بیماران دیابتی فکر می کنند زمانیکه تحت درمان دارویی چه به صورت قرص خوارکی و چه به صورت انسولین هستند رعایت رژیم غذایی لازم نیست در حالیکه این باور غلط است و رژیم غذایی اصلاح شیوه زندگی و دارو در کنار هم می تواند در کنترل دیابت موثر باشد.

افراد دیابتی حتی اگر علامت یا بیماری خاصی نداشته باشند باید این مراحل را انجام دهند:

– مراجعه به چشم پزشک ۱ بار در سال برای معاینه ته چشم (شبکیه) با ذکر دیابتی بودن.
– مراجعه به دندان پزشک ۱ بار در سال حتی بدون داشتن هیچ گونه ناراحتی .
– مراجعه به پزشک غدد (دیابت) (حداقل هر ۳ ماه یک بار)
– افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر عفونت لثه ها و پوسیدگی و لق شدن دندان ها هستند لذا رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان برای آن ها لازم است علاوه بر این مراجعه مداوم به دندان پزشکی برای معاینات دوره ای نباید فراموش گردد.
– – HbAIC نشان گر میانگین قند خون در ۳-۲ ماه گذشته است چک آن هر ۱۲-۶ ماه توصیه می شوند.
– آیا تا به حال با افرادی در دوستان یا آشنایان برخورد کرده اید که بعلت عدم کنترل قند خون دچار زخم ، عفونت و قطع پا و یا دچار نارسایی کلیوی و دیالیز و یا تاری دید و نابینایی و یا سکته قلبی و مغزی شده اند ؟ اکثر این افراد معتقدند اگر زودتر از عوارض دیابت مطلع میشدند و یا اگر راهنمای خوبی داشتند شاید زندگی شان به این سختی نبود.

مراقبت از پا ها :

– عدم کنترل قند خون و بی توجهی نسبت به مراقبت صحیح از پاها موجب ایجاد زخم هايی در پاها می گردد این زخمها می تواند به از کار افتادگی و قطع پاها منجر شود.
– اعصاب حسی حرکتی اندام ها مخصوصاً پاها در اثر قند خون بالا دچار آسیب گشته و معمولاً به صورت بی حس و یا گزگز کف پا بروز می کند. گزگز پاها علایم ابتدایی پای دیابتی است. این عارضه قابل درمان است اگر در کف پای خود احساس گزگز می کنید هر چه سریعتر به پزشک خود مراجعه نمایید.
– هر روز پاي خود (به ويژه لاي انگشتان) را بررسي كنيد.
– از جواب های نخی استفاده کنید از پوشیدن کفش بدون جوراب خودداری کنید.
– از پوشیدن کفش های باز و بدون محافظ و یا کفش که برزگتر یا کوچکتر از پای شماست اجتناب کنید.
– از راه رفتن بدون جوراب و دمپایی در منزل خودداری کنید.
– از پوشیدن جوراب تنگ و انداختن پاها برروی هم به مدت طولانی اجتناب نمایید.
– ناخن های پای خود را به طور منظم و به صورت صاف کوتاه کنید.

نکاتی در مورد حفظ سلامت قلب :

مقدار هدف فشار خون برا ی اکثر افراد دیابتی زیر۸۰/۱۳۰ است فشار خون بالا ضایعات شدیدی به قلب می رساند و احتمال حمله قلبی و نارسای کلیه افزایش می دهد.

در حقيقت مي توان گفت كه كنترل ديابت بسيار ساده است ولي بايد دقت داشته باشيم كه عوارض ديابت با هيچكس تعارف ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *