بیماری دیابت چیست؟

بیماری دیابت چیست؟

بیماری دیابت چیست؟

بیماری دیابت یک نوع اختلال در سوخت وساز بدن است،به طوری که بدن در این اختلال قادر به استفاده کامل از قند نمی باشد.
علائم بالینی دیابت عبارتند از:
۱-عدم توانایی در سوخت و کربوهیدراتها.
۲-افزایش قابل ملاحظه گلوکز در خون.
۳-دفع مقادیر مختلفی قند از ادرار.

انواع دیابت
انواع آن عبارتست از : دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲٫

• دیابت نوع ۱
دیابت نوع ۱ ، یکی از انواع دیابت است که بیشتر در کودکان و نوجوانان یافت می شود. به طوری که در گذشته به آندیابت جوانان نیز گفته می شد ، که البته با دیده شدن چند مورد نادر از این نوع بیماری در بزرگسالان این نام به طور کلی منسوخ گردید. ویژگی بارز دیابت نوع ۱ ، فقدان انسولین به طور کامل است. همانطور که می دانید ، انسولین هورمونی است که باعث شکسته شدن گلوکز و تبدیل آن به انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های روزانه می گردد.
با اینکه ممکن است ، تصور ابتلا به این بیماری در ابتدا بسیار سهمناک به نظر برسد ، ولی در حقیقت جای هیچ نگرانی وجود ندارد ، زیرا افراد مبتلا به دیابت با رعایت کردن چند نکته ی ساده می توانند زندگی سالم و بی دغدغه ای را سپری کنند.
مشکلات وابسته به دیابت و راه حل پیشگیری یا درمان آن ها:
در ابتدا باید سعی کنید ذهنیت روشنی از دیابت نوع ۱ و مشکلات وابسته به آن پیدا کنید ، تا با پیشگیری از آن ها از عوارض بعدی در امان بمانید. از مشکلات وابسته به دیابت نوع ۱ میتوان هایپرگلایسمی ( افزایش بی رویه قند خون ) ، هایپوگلایسمی ( افت قند خون ، که عمدتا به علت کاهش نیاز به انسولین پس از انجام فعالیت های ورزشی ، کاهش وزن و … ، و یا تزریق بیش از حد انسولین اتفاق می افتد ) ، کتو اسیدوز و بیماری سلیاک را نام برد. برای جلوگیری از این حالات به آشنایی کامل با انواع انسولین مصرفی روش های اندازه گیری قند خون در منزل ، انواع تست های موجود برای اندازه گیری و کنترل قند خون از جمله آزمایش A1c نیاز دارید.
عوارض:
دیابت نوع ۱ شانس ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش می دهد. از آن دسته می توان به بیماری های قلبی- عروقی ، عوارض چشمی ، آسیب به اعصاب بخش های مختلف بدن ، و بیماری های کلیوی اشاره کرد. فرد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید اطلاعات کافی درباره ی این بیماری ها ، روش های جلوگیری و یا به تاخیر انداختن آن ها داشته باشد.
وضعیت سلامت بدن:
فرد مبتلا به دیابت باید قبل از هر چیز از وضع سلامت عمومی بدن خود آگاهی پیدا کرده و مراقبت از اعضای حساس بدن مانند دست ها، پاها ، چشم ها ، پوست ، قلب ، و کلیه را در راس امور قرار دهد. در نتیجه اولین قدم برای افراد سیگاری یا الکلی مبتلا به دیابت ترک این عادات و یا حدقل اعتدال در مصرف آن ها است.
مراقبت تحت نظر پزشک:
افراد مبتلا به دیابت نوع یک می توانند با رعایت برخی اصول بهداشتی ، زندگی آرامی را دنبال کنند . اما این بدان معنی نیست که با یاد گرفتن برخی مهارت های کنترل قند خون و یا کنترل وزن ، نیاز آن ها به مراقبت های پزشکی کامل و تامین می شود . بلکه افراد مبتلا لزوما باید توسط متخصصین چشم پزشک ، غدد ، و رژیم درمان تحت مراقبت قرار گیرند.

• دیابت نوع ۲
دیابت نوع ۲ یکی از شایع ترین انواع دیابت می باشد.در دیابت نوع ۲ یا بدن نمی تواند به اندازه کافی انسولین بسازد و یا سلول ها به انسولین پاسخ نمی دهند.
انسولین برای استفاده بدن از گلوکز به منظورتولید انرژی ضروری می باشد.وقتی غذا می خورید بدن شما انواع قند و نشاسته را به گلوکز که منبع اصلی سوخت سلول های بدن است تجزیه می کند.انسولین باعث دریافت قند از خون به داخل سلول می شود.
افزایش میزان گلوکز خون می تواند منجر به دو مشکل شود:
• – در درجه اول، ممکن است سلول های شما دچار کمبود انرژی شوند.
• – در دراز مدت، بالا بودن سطح گلوکز خون می تواند به چشم ها، کلیه ها، اعصاب و یا قلب شما آسیب وارد کند.
بعضی از گروه های مردم در معرض خطر بیشتری نسبت به دیابت نوع ۲ قرار دارند. اگر چه دیابت نوع ۲ امری مهم است ولی افراد دیابتی می توانند به مدت طولانی همراه با شادی و سلامتی به زندگی خود ادامه دهند.
حالت ها و درمان:
در ابتدا باید از حالت های مرتبط با دیابت نوع ۲ و چگونگی پیشگیری از آن ها مطلع شوند. وضعیت های مرتبط با دیابت نوع ۲ شامل هایپرگلایسمی و هیپوگلایسمی(افزایش و کاهش قند خون) می باشد.
هم چنین می توانند اطلاعات مفیدی درباره انسولین ، داروها، انواع تست های تشخیصی شامل HbA1c و چک کردن و کنترل قند خون جمع آوری کنند.
عوارض:
بعضی از عوارض دیابت نوع ۲ عبارت است از:
حمله قلبی(بیماریهای قلبی عروقی)،کوری(رتینوپاتی)،صدمه به اعصاب(نوروپاتی)،تخریب کلیه ها(نفروپاتی)
تندرستی بدن:
مراقبت از بدن خود را باید در اولویت قرار دهند.در حال حاضر زمانی را که صرف مراقبت از چشم،پا و پوست خود می کنند به اندازه سلامت قلب و دهان می تواند از خطر عوارض دیابت نوع ۲ جلوگیری کرده و یا آنها را به تاخیر بیاندازد.

بهتر است بدانید که:
۱- میزان بیماریهای قلبی در افراد دیابتی ،دو تا سه برابر بیشتر از غیر دیابتیهاست.
۲- اکثر مبتلایان به دیابت از نوع ۲ هستند.در برابر هر ۱۰-۸ نفر که به این دیابت مبتلا هستندیک نفر به دیابت نوع ۱ مبتلا است.

منابع :
انجمن دیابت آمریکا
انجمن دیابت ایران
انجمن نواندیشان تغذیه ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *